İlk defa kendi paralarını kazandılar… 7 kadın beraber kurdu!

Gaziantep’te destekle kurdukları kooperatiflerini geliştiren 7 kadın ürünlerini şimdi Almanya’ya ihraç ediyor. Kooperatif üyesi kadınlar ilk kez kendi paralarını kazandıklarını ifade ediyor.

İlk defa kendi paralarını kazandılar… 7 kadın beraber kurdu!
REKLAM ALANI

Gaziantep’te 7 kadın, İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle kurulan tarım okulunda aldıkları eğitimin ardından kooperatif  kurarak ürettikleri organik ürünlerden yaptıkları turşu ve reçelleri iç piyasanın yanı sıra yurt dışına ihraç etmeye başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı İpekyolu Kalkınma Ajansının, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Oğuzeli ilçesinde Tarım Okulu kuruldu. Burada hem teorik hem de pratik eğitim alan 200 kadın, modern tarım yöntemlerini öğrenerek üretim yapmaya başladı. Kadınlardan 7si daha sonra ’Ezogelin’ ismini verdikleri kooperatif kurdu. Serada organik olarak meyve ve sebze yetiştiren kadınlar, turşu, salçaya ve baharat üretmeye başladı. Kadınların ürettiği organik ürünler, yurt içinin yanı sıra gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı Almanya başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

ARA REKLAM ALANI

‘ALMANYA’YA 200 BİN KAVANOZ TURŞU İHRAÇ ETTİK’

Ezogelin Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Saadet Toğaç, tarım okulunda aldıkları eğitimin ardından 7 kadın ile kooperatif kurarak üretime başladıklarını söyledi. İlk etapta patlıcan, biber ve domates kurutmalıklarının satışını yaptıklarını anlatan Toğaç, “Kuruttuğumuz sebzeleri sattık. Ardından seramızda tekrar ekimler yaptık. Ürettiğimiz ürünleri ilk defa geçen yıl eylül ayında satışa çıkarttık. Seramızda organik olarak yetiştirdiğimiz sebze ve meyvelerden hazırladığımız 200 bin kavanoz turşu ihracatımızı Almanya’ya gerçekleştirdik” dedi.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
binnur
Hazırlanıyor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.